Jaka stawka VAT dla organizacji ceremonii pogrzebowych
Do oprawy muzycznej zapewnianej w ramach kompleksowej usługi i przeprowadzania pochówku należy stosować 8-proc. podatek od towarów i usług. Jeśli jest odrębnym, samodzielnym zleceniem, to nie korzysta z preferencji.
Zakład pogrzebowy (spółka, która jest podatnikiem VAT czynnym) świadczy usługi związane z pochówkiem. Zakres świadczonych przez spółkę usług obejmuje m.in.:
- kompleksową organizację i przeprowadzanie pogrzebów (sprzedaż trumien, urn, krzyży, pogrzebowych wieńców i wiązanek, kopanie grobów, przewożenie zwłok, przeprowadzanie ceremonii pogrzebowej, transport uczestników pogrzebu, oprawę muzyczną; według posiadanej opinii statystycznej usługa ta mieści się w grupowaniu 96.03.1 PKWiU „Usługi pogrzebowe i pokrewne";
- oprawę muzyczną podczas ceremonii pogrzebowej (sprzedaż usługi dla osób fizycznych, które organizują pogrzeb, jednak bez kompleksowego przeprowadzenia pogrzebu lub na zlecenie innego zakładu pogrzebowego, który organizuje kompleksowy pogrzeb).
Spółka zatrudnia trębacza, czasami zleca oprawę muzyczną muzykowi (np. skrzypek) lub zespołowi muzycznemu (np. trębacz i skrzypek). Według posiadanej opinii statystycznej usługa ta mieści się grupowaniu 90.01.10.0 PKWiU „Usługi artystów wykonawców".
Jaką stawkę VAT zakład pogrzebowy powinien zastosować do zapewniania oprawy muzycznej, gdy jest zapewniana w ramach kompleksowej organizacji i przeprowadzenia pogrzebu, a jaką gdy jest odrębnym samodzielnym zleceniem? – pyta czytelnik.
Czynności kompleksowej organizacji i przeprowadzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta