Niech politycy nie decydują o dronach
Żyjemy w świecie, w którym politycy utrzymują schyłkowe branże, takie jak górnictwo węgla kamiennego, bo boją się protestów.
rafał trzeciakowski
Państwa w polskiej gospodarce wciąż jest za dużo, a nie za mało, jak twierdzi wicepremier Morawiecki. Czytając w „Rzeczpospolitej" wywiad z wicepremierem kwestionującym dotychczasową prywatyzację i liberalizację, można było odnieść wrażenie, jakby ostatnie ćwierćwiecze było w Polsce okresem jakiegoś leseferyzmu.
W raporcie FOR „Następne 25 lat" przedstawiliśmy stojące przed Polską wyzwania rozwojowe. Ciągle nie znamy szczegółów planu Morawieckiego, ale plany rządu nie napawają optymizmem. Odpowiedzią na spadek liczby osób w wieku produkcyjnym nie jest dezaktywizacja kolejnych przez obniżenie wieku emerytalnego i program Rodzina 500+. Odpowiedzią na spowolnienie tempa poprawy produktywności gospodarki nie jest cofanie prywatyzacji i polityka przemysłowa. Odpowiedzią na niską stopę inwestycji przedsiębiorstw nie jest wzrost niepewności i utrzymywanie dużych deficytów budżetowych.
Mamy przerośnięte państwo
Państwo polskie wciąż bardzo silnie ingeruje w gospodarkę. Tymczasem wicepremier Morawiecki widzi monopole w kontekście zagranicznych firm, np. w sektorze handlu. A przecież pomiędzy sieciami handlowymi mamy konkurencję, czego nie można powiedzieć o sektorach kontrolowanych przez państwo, takich jak np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta