Operator wózka widłowego nie musi znać niemieckiego
Gdy pracownik kwestionuje zasadność wypowiedzenia umowy z powodu zmiany wymagań kwalifikacyjnych, sąd pracy zbada, czy odzwierciedlała ona obiektywne warunki czy była tylko pretekstem do usunięcia z etatu.
Regulaminy wynagradzania i układy zbiorowe pracy, poza zasadami wynagradzania, bardzo często określają kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na konkretnych stanowiskach. Tylko szczególne przepisy ustawowe mogą ograniczać lub wyłączać te wymagania z materii autonomicznych źródeł prawa pracy. Przykładowo czynią to w odniesieniu do radców prawnych.
To jednak wyjątki. Zasadą jest, że dyspozycje kwalifikacyjne wskazują regulaminy i układy zbiorowe. Tak stanowi art. 102 kodeksu pracy.
Konieczne studia
W tzw. taryfikatorach kwalifikacyjnych znajdujemy najczęściej wymogi związane z określonym poziomem wykształcenia i stażem pracy. Rzadziej – inne oczekiwania, np. znajomość języków obcych czy posiadanie szczególnych umiejętności.
O ile na etapie przyjmowania pracownika do pracy stawianie mu określonych, nawet obiektywnie zbyt wysokich wymagań kwalifikacyjnych, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta