Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nie może wyręczać biegłego

23 czerwca 2016 | Praca i ZUS
dr Marcin 
Wojewódka
źródło: materiały prasowe
dr Marcin 
Wojewódka

Sądy nie są uprawnione do samodzielnej oceny stanu zdrowia na podstawie przedłożonej dokumentacji lekarskiej. Aby dokonać takich ustaleń, konieczne jest zasięgnięcie opinii biegłego. W kwestiach wymagających wiadomości specjalnych sąd powinien się bowiem posiłkować biegłymi, a nie zajmować stanowisko samodzielnie.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2016 r. (I PK 196/15).

W tej sprawie sąd rejonowy zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Sąd rejonowy ustalił, że powód zatrudniony był u strony pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do jego obowiązków należało drukowanie kart pokładowych, które stanowiły podstawę załadunku samochodów. Dostęp do kart miał wyłącznie ten pracownik. W lipcu powód został wezwany do dyrektora pozwanej spółki, który oświadczył mu, że rozwiązuje umowę o pracę łączącą strony bez zachowania okresu wypowiedzenia z uwagi na czerpanie przez powoda korzyści materialnych w zamian za przydzielanie przewozów samochodowych podwykonawcom spółki. Pracodawca zdecydował się rozwiązać umowę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Bezpośrednio po wyjściu z pokoju dyrektora były już pracownik na skutek nagłego zdenerwowania zemdlał i został skierowany do szpitala, gdzie rozpoznano u niego schyłkową niewydolność nerek. W tak ustalonym stanie faktycznym sąd rejonowy uznał, że powództwo częściowo zasługuje na uwzględnienie. Jednak sąd okręgowy zmienił zaskarżony wyrok oddalając powództwo. W pierwszej kolejności podniósł, że oświadczenie woli pracodawcy zostało...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10478

Wydanie: 10478

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament