Szef nie zawsze zarobi więcej mimo pracy po godzinach
Zajmujący kierownicze stanowisko nie ma co do zasady prawa do wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny. Trzeba mu za nie płacić, gdy kierownikiem jest tylko z nazwy, bo pracuje na równi z podległym mu zespołem.
Zasadą jest, że kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w nadgodzinach. Jedynie gdy praca w godzinach nadliczbowych była wykonywana w niedziele lub święto bez rekompensaty w postaci innego dnia wolnego, osobom tym przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1514 § 2 k.p.). Przepis ten nie odnosi się więc do wszystkich „kierujących ludźmi", ale tylko do kierowników wyodrębnionych, czyli wydzielonych komórek organizacyjnych u pracodawcy (np. działów, sekcji, baz czy wydziałów przedsiębiorstwa).
Niewielka odrębność
W kodeksie pracy nie ma definicji pojęcia „wyodrębniona komórka organizacyjna". Dlatego w praktyce ta kwestia często bywa przedmiotem sporu, gdy kierownicy domagają się zapłaty za nadgodziny.
Orzecznictwo sądowe wskazuje, że nie można stawiać warunku, iż każdorazowo konieczne jest formalne wyodrębnienie jednostki organizacyjnej w strukturze zakładu (wyrok Sądu Najwyższego z 12 lipca 2005 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta