Zmiany w zamówieniach publicznych
Większość przepisów nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych wejdzie w życie 28 lipca. To, jak je stosować w praktyce, na podstawie kazusów, wyjaśnia Monika Kucharczyk radca prawny, kierująca praktyką zamówień publicznych w kancelarii Bird & Bird.
Monika Kucharczyk
Kazus 1
Obowiązek publikacji planu postępowań
Rok 2017. Miasto Stołeczne Warszawa nie zamieściło na swojej stronie internetowej planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dany rok finansowy. Czy zamawiający miał taki obowiązek?
W stanie prawnym obowiązującym przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa PZP) zamawiający nie mieli obowiązku publikacji na swojej stronie internetowej planów postępowań. Nowelizacja wprowadza jednak do ustawy PZP nowy art. 13a, zgodnie z którym zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy PZP oraz ich związki (a więc np. zamawiający z sektora finansów publicznych) będą zobowiązani nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ, do sporządzenia planów postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym oraz zamieszczenia ich na stronie internetowej.
Zgodnie z nowelizacją PZP plan postępowań o udzielenie zamówień będzie musiał zawierać w szczególności informacje dotyczące: przedmiotu zamówienia, rodzaju zamówienia według podziału na zamówienia na roboty budowlane, dostawy lub usługi, przewidywany tryb udzielenia zamówienia, orientacyjną wartość zamówienia oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta