Dobre, bo tanie i polskie
Dzięki krajowym producentom mamy w Polsce jedne z najtańszych lekarstw w Europie.
Krajowe zakłady farmaceutyczne produkują przede wszystkim leki generyczne, a więc takie, na które prawa patentowe już wygasły. To niejako „klasyka" wśród leków – od 20 lub więcej lat udowadniające swoją skuteczność. Takich właśnie lekarstw pacjenci zażywają najwięcej.
W Unii Europejskiej niższymi cenami leków generycznych niż Polacy cieszą się tylko Bułgarzy. W Szwajcarii leki z tej kategorii są ponad cztery razy droższe niż w Polsce. W Irlandii ponad dwa razy droższe. Grecy płacą za „generyki" o dwie trzecie więcej niż Polacy.
Przykład Grecji jest zresztą często przywoływany w dyskusjach o polityce lekowej. Jest to państwo, które zupełnie nie dba o rozwój swojego przemysłu farmaceutycznego, znakomita większość zużywanych przez Greków leków pochodzi z importu. Następstwem takiego postępowania są nie tylko wyższe ceny, ale również brak bezpieczeństwa dostaw. W 2015 r., w wyniku kryzysu wstrzymano transfery...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta