Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doręczenie w drodze obwieszczenia

19 lipca 2016 | Administracja | Tomasz Duchniak

W przypadku zawiadamiania stron o decyzjach lub innych czynnościach organu administracji poprzez obwieszczenie na podstawie art. 49 k.p.a., skutek doręczenia następuje z upływem 14 dni od dnia obwieszczenia. Rozpoczęcie biegu tego terminu następuje pierwszego dnia, w którym obwieszczenie zostało udostępnione publiczn. Natomiast gdy publiczne ogłoszenie dokonywane było w różnych miejscach i za pomocą różnych środków przekazu, należy ustalić dzień, w którym obwieszczenie o wydaniu decyzji zostało zamieszczone najpóźniej i od tego dnia rozpocząć liczenie terminu.

Burmistrz wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy elektrowni wiatrowej. Od tej decyzji odwołanie złożył generalny dyrektor ochrony środowiska (GDOŚ). Samorządowe kolegium odwoławcze (KIO) uznało, że GDOŚ odwołanie wniósł po upływie terminu. Ponieważ liczba stron w postępowaniu przekraczała 20, doręczenie decyzji nastąpiło w szczególny sposób, tj. w drodze obwieszczeń na stronie BIP urzędu miejskiego oraz na tablicach ogłoszeń tego urzędu i dwóch wsi.

Podstawą prawną takiego sposobu doręczania decyzji był art. 49 kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Na podstawie tych przepisów doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Zdaniem SKO bieg tego termin rozpoczyna się już w dniu publicznego ogłoszenia. Przy czym, jeżeli było kilka ogłoszeń, dla obliczenia terminu uwzględnić trzeba datę ostatniego z nich. Upływ ww. czternastodniowego terminu oznacza, że decyzja została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10500

Wydanie: 10500

Spis treści
Zamów abonament