Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co uznać za część minimum

19 lipca 2016 | Dobra Firma | Ewa Marczak

Jeśli wynagrodzenie pracownika balansuje na granicy stawki minimalnej, ważne jest, czy i jaki otrzymał dodatkowy składnik pensji. Nie każdy z nich można zaliczyć na poczet płacy minimalnej.

Wbrew pozorom minimalne wynagrodzenie za pracę nie odnosi się tylko do wynagrodzenia zasadniczego. Sposób obliczania pensji na potrzeby przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę bywa kłopotliwy i budzi wiele wątpliwości.

Gwarantowana stawka

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2016 r. wynosi 1850 zł brutto. Wyjątkiem są osoby rozpoczynające karierę zawodową – ich wynagrodzenie w pierwszym roku pracy może być niższe, jednak nie może spaść poniżej 80 proc. stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2016 r. miesięczna kwota wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku jego pracy nie może być zatem niższa niż 1480 zł brutto.

Dodatkowe składniki

Na potrzeby ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przy obliczaniu jego wysokości uwzględnia się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone – według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny – do wynagrodzeń osobowych. Wyłączone są z tego:

- nagrody jubileuszowe,

- odprawy pieniężne przysługujące pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

- wynagrodzenia za pracę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10500

Wydanie: 10500

Spis treści
Zamów abonament