Wezwanie do uiszczenia wpisu
Fikcja doręczenia może być zastosowana przez sąd jedynie pod warunkiem ścisłego przestrzegania przez operatora publicznego przepisów o doręczeniach. Wątpliwości muszą być rozstrzygane na korzyść strony.
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wpłynęła skarga spółki na decyzję dyrektora izby skarbowej dotycząca podatku od towarów i usług, od której nie został uiszczony stosowny wpis (w wysokości 2 tys. zł). Wobec tego zarządzeniem przewodniczącego wydziału wezwano skarżącą do uiszczenia brakującego wpisu sądowego, wyznaczonego na podstawie § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie została jednak zwrócona sądowi, ponieważ pomimo jej dwukrotnego awizowania i zawiadomienia o tym fakcie adresata, nie została ona podjęta w czternastodniowym terminie. W tych okolicznościach WSA uznał – w trybie prawnej fikcji doręczenia (art. 73 § 4 p.p.s.a.) – że wezwanie do uiszczenia wpisu do skargi zostało doręczone stronie prawidłowo, z drugiej strony zaś ustalił, że kwota wpisu sądowego od skargi nie została przez skarżącą uiszczona. W konsekwencji sąd odrzucił skargę (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak było w sprawie podstaw do zastosowania w stosunku do skarżącej fikcji prawnej doręczenia. NSA wyjaśnił, że sąd dokonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta