Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanie do uiszczenia wpisu

19 lipca 2016 | Administracja | Katarzyna Paczuska-Tokarska

Fikcja doręczenia może być zastosowana przez sąd jedynie pod warunkiem ścisłego przestrzegania przez operatora publicznego przepisów o doręczeniach. Wątpliwości muszą być rozstrzygane na korzyść strony.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wpłynęła skarga spółki na decyzję dyrektora izby skarbowej dotycząca podatku od towarów i usług, od której nie został uiszczony stosowny wpis (w wysokości 2 tys. zł). Wobec tego zarządzeniem przewodniczącego wydziału wezwano skarżącą do uiszczenia brakującego wpisu sądowego, wyznaczonego na podstawie § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka zawierająca powyższe wezwanie została jednak zwrócona sądowi, ponieważ pomimo jej dwukrotnego awizowania i zawiadomienia o tym fakcie adresata, nie została ona podjęta w czternastodniowym terminie. W tych okolicznościach WSA uznał – w trybie prawnej fikcji doręczenia (art. 73 § 4 p.p.s.a.) – że wezwanie do uiszczenia wpisu do skargi zostało doręczone stronie prawidłowo, z drugiej strony zaś ustalił, że kwota wpisu sądowego od skargi nie została przez skarżącą uiszczona. W konsekwencji sąd odrzucił skargę (art. 220 § 3 p.p.s.a.).

Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że brak było w sprawie podstaw do zastosowania w stosunku do skarżącej fikcji prawnej doręczenia. NSA wyjaśnił, że sąd dokonuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10500

Wydanie: 10500

Spis treści
Zamów abonament