Zakład pokryje część kosztów urlopu
Dochód przypadający na członka rodziny to najodpowiedniejsze kryterium przyznania pracownikowi dopłaty do letniego wypoczynku z zakładowego funduszu socjalnego.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) to instytucja, która umożliwia pracownikowi udzielenie wsparcia finansowego, np. na czas urlopu. Nie są to jedyne formy pomocy zatrudnionym.
Fundusz może być przeznaczony na różne cele, które ściśle określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 800; dalej: ustawa o zfśs).
Kto tworzy...
Ona też reguluje zasady tworzenia i funkcjonowania funduszu. Natomiast warunki korzystania z jego środków, kryteria przyznania ulg wskazuje regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub regulamin wynagradzania, który powinien być przyjęty w firmie.
Zfśs tworzą pracodawcy (w rozumieniu kodeksu pracy jest nim także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników):
- angażujący co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia,
- jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe – niezależnie od liczby pracowników.
Przykład
Firma zajmująca się produkcją ołówków zatrudnia 20 pracowników, przy czym pięciu z nich jest na 1/3 etatu. W takiej firmie nie trzeba tworzyć funduszu, bo pracodawca nie ma 20 pełnych etatów.
Przykład
Pracodawca ma 20 pracowników na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta