O największych wyzwaniach dla miast i gmin mówią samorządowcy
Paweł Adamowicz | prezydent Gdańska
Wielkim wyzwaniem będzie niewątpliwie przeprowadzenie zmian związanych z uchwaloną przez Sejm reformą oświatową. To operacja na żywym i bardzo delikatnym organizmie. Najprawdopodobniej nie uniknie się zwolnień części nauczycieli i chaosu programowego. Nie mówiąc już o niemałych kosztach tej operacji. Ale trudno, trzeba będzie to zrobić.
Drugim wielkim wyzwaniem są oczywiście dotacje unijne do niezbędnych dla Gdańska inwestycji. Mam na myśli na przykład most w Sobieszewie czy tunel pod Pachołkiem. Jesteśmy dobrze przygotowani do tych inwestycji i mamy wielkie doświadczenie w zdobywaniu dotacji. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że rząd będzie je dzielił po gospodarsku, a nie politycznie.
No i oczywiście jest problem z rosnącymi wydatkami na zadania zlecone gminom przez władze centralne. Jest to problem ciągły, istniejący od kiedy pamiętam. Władze zlecają zadania, ale idące za tym pieniądze zawsze są niewystarczające. W związku z tym musimy się gimnastykować z budżetem.
Zygmunt Frankiewicz | prezydent Gliwic
Wyzwań stojących przed samorządem jest obecnie sporo. Największe obawy budzi niedawna zmiana ustawy o działalności leczniczej.
W mojej ocenie jest to próba przerzucenia skutków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta