Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Choroba nie uchroni przed karą

19 lipca 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Przełożony ma tylko trzy miesiące, by podjąć decyzję o wszczęciu procedury dyscyplinarnej. Każda nieobecność obwinionego w pracy zawiesza bieg tego terminu.

Wszyscy zatrudnieni w służby cywilnej,  bez względu na swój status, za naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną  na podobnych zasadach. Jedyną różnicą są tu odmienne katalogi kar dla urzędników sc i dla pracowników sc oraz osób zajmujących wyższe stanowiska w sc. Zasady prowadzenia postępowania dyscyplinarnego, w tym terminy przedawnienia zarówno te dotyczące wszczęcia postępowania dyscyplinarnego jak i te dotyczące karalności dyscyplinarnej dla wszystkich członków korpusu sc są już jednak takie same. Skuteczne wymierzenie kary dyscyplinarnej zależy, zatem do tego czy organ zmieści się w wyznaczonych przepisami granicach czasowych.

Pierwsza decyzja w rękach dyrektora

Ustawa o służbie cywilnej (dalej usc) nakładając na osoby zatrudnione w sc odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie obowiązków członka korpusu służby cywilnej nie tłumaczy, co należy pod tym sformułowaniem rozumieć. Nie wskazuje czynów zagrożonych  taką odpowiedzialnością, nie wymienia też wszystkich obowiązków, jakie mogą być przedmiotem tego naruszenia. Wprawdzie obowiązkom członków korpusu sc poświęcony jest cały rozdział 6 ustawy, ale, jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 11 grudnia 2012 r. (III APo 5/12) wymienione w nim obowiązki charakteryzują się wysokim poziomem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10500

Wydanie: 10500

Spis treści
Zamów abonament