Pozorna korzyść ze zmiany nie zwalnia z procedury
Modyfikacja zasad wynagradzania pracowników bez wręczania im wypowiedzeń zmieniających jest możliwa tylko wtedy, gdy mają one być dla nich korzystniejsze. Trzeba to badać indywidualnie, a nie w odniesieniu do całej załogi.
Ryszard Sadlik
Zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy jest konieczne wtedy, gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków zatrudnienia albo jest niekorzystna dla pracownika. Przez istotne warunki pracy rozumie się przede wszystkim postanowienia dotyczące rodzaju, miejsca i wymiaru czasu pracy oraz wynagrodzenia. Wypowiedzenie zmieniające może więc objąć stanowisko, charakter pracy, poszczególne składniki wynagrodzenia za pracę, np. dodatki funkcyjne, stażowe czy premie. Potwierdził to także Sąd Najwyższy w wyroku z 30 września 2011 r. (III PK 14/11). Stwierdził, że wypowiedzenia zmieniającego wymaga zarówno modyfikacja zasad nabywania prawa lub ustalania wysokości wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków, jak funkcyjny czy stażowy, jak również innych składników, jak nagrody jubileuszowe czy odprawy emerytalno-rentowe. Zmiany w wynagrodzeniach są więc zawsze uważane za istotne.
Kiedy niekorzystnie
W praktyce zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego budzi wątpliwości, zwłaszcza gdy chodzi o ocenę, czy nowe regulacje są faktycznie mniej korzystne dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta