Dane motorem nowoczesnej gospodarki
Internet pozwala na tworzenie zupełnie nowych modeli biznesowych.
BARBARA mejssner
Za cztery lata na wszystkich serwerach świata zgromadzonych ma być 40 zettabajtów danych – prognozują analitycy IDC. To odpowiednik miliarda terabajtów. Aż 90 proc. z tych danych ma powstać w latach 2019–2020. Oznacza to, że zarządzanie ogromnymi wolumenami informacji, zwanymi Big Data, będzie w ciągu najbliższych trzech–pięciu lat jednym z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorstwami.
Wydatki na rozwiązania związane z analityką Big Data wciąż rosną. Dziś sektor ten rozwija się w tempie sześciokrotnie szybszym niż cała branża informatyczna. Z szacunków IDC wynika, że przychody z analityki związanej z wielkimi zbiorami danych w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE) przekroczyły w 2015 r. 2,6 mld dol. Będą one systematycznie wzrastać, osiągając w 2019 r. wartość prawie 4 mld dol.
Napęd gospdoarczy
Wpływ big data na gospodarkę, zwłaszcza w rozwiniętych krajach świata, staje się coraz bardziej widoczny. Według analityków McKinsey do 2020 roku big data da amerykańskiej gospodarce wzrost od 0,8 do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta