Bezpieczeństwo danych leży w naszych rękach
Internet rzeczy i big data kuszą cyberprzestępców. Jak się uchronić?
katarzyna kucharczyk
Na przeszło 500 mld dolarów rocznie szacowane są globalne straty z tytułu cyberprzestępczości. Nowe zagrożenia związane z przetwarzaniem big data jeszcze zwiększają skalę problemu. W cyfrowym świecie zostawiamy znacznie więcej śladów, niż jesteśmy tego świadomi.
– Trudno wyobrazić sobie bardziej wrażliwe dane osobiste niż stan naszego zdrowia, majątku czy też to jak i gdzie spędzamy czas – mówi Michał Kurek, dyrektor w dziale zarządzania ryzykiem informatycznym w EY. Dodaje, że informacji tych będziemy zostawiali jeszcze więcej, w ślad za masowym podłączaniem do internetu przedmiotów codziennego użytku – czyli internetem rzeczy, który dziś rozwija się równie dynamicznie jak big data.
Słabe ogniwo: człowiek
Bezpośrednia korzyść z odsprzedania wykradzionych dużych wolumenów danych to jedynie wierzchołek góry lodowej dla hakerów dysponujących big data. – Możliwość stworzenia dokładnego profilu danej osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta