Niebezpieczna rozgrywka z pomocą publiczną w tle
Sprzedaż klubowi działki pod nowy stadion lub halę sportową na preferencyjnych warunkach, wniesienie aportu lub nabycie udziałów lub akcji spółki, w formie której działa klub, czy zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą zostać uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.
Dzień 4 lipca 2016 r. to czarny dzień dla kibiców hiszpańskiej piłki nożnej. Tego dnia Komisja Europejska wydała trzy decyzje o uznaniu przywilejów podatkowych, gwarancji (udzielonych klubom w trudnej sytuacji finansowej) oraz umowy zamiany nieruchomości za niedozwoloną pomoc publiczną wobec łącznie siedmiu hiszpańskich klubów piłkarskich (decyzje SA.29769, SA.33754 oraz SA.36387). W ocenie Komisji, każdy z przedmiotowych klubów uzyskał wsparcie ze strony Hiszpanii, stanowiące korzyść niedostępną dla innych przedsiębiorców znajdujących się w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej. W konsekwencji, Real Madryt, FC Barcelona, Athletic Bilbao, Atlético Osasuna, Valencia, Elche oraz Hercules zostały zobowiązane do zwrotu kwot w wysokości od miliona do nawet kilkunastu milionów euro tytułem nienależnie przyznanych korzyści wraz z odsetkami.
Konkurencja ujawnia nieprawidłowości
Komisja Europejska już 18 grudnia 2013 r. (w dniu formalnego wszczęcia postępowania) wskazała, że wsparcie przyznane wskazanym klubom stanowi pomoc publiczną udzieloną niezgodnie z prawem (tj. bez uprzedniej notyfikacji) oraz może stanowić pomoc publiczną udzieloną niezgodnie z rynkiem wewnętrznym. Jednocześnie jednak, prowadzone w podobnym czasie postępowania wobec niektórych klubów holenderskich, w tym PSV, zakończyły się decyzjami Komisji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta