Liczy się faktyczne wykorzystywanie gruntu, a nie plan
Dzierżawa gruntów na cele rolnicze jest zwolniona z VAT. Nie ma znaczenia jakie jest ich przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu rozstrzygnął w interpretacji z 26 lipca 2016 r. (ILPP5/4512-1-175/16-4/IP) kwestię opodatkowania podatkiem VAT dzierżawy gruntu na cele rolnicze w przypadku, gdy dzierżawiony grunt znajduje się na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem „P-7 tereny przemysłowe".
Na podstawie umowy zawartej z osobą fizyczną, gmina oddała w dzierżawę nieruchomości niezabudowane z przeznaczeniem na cele rolnicze. Dzierżawca, który jest rolnikiem, na wydzierżawionym terenie prowadzi produkcję roślinną.
Ponadto w umowie dzierżawy zawarto zapisy, które zobowiązują dzierżawcę do używania przedmiotu dzierżawy na potrzeby wykonywania na nim działalności rolniczej, uprawiania i użytkowania gruntów w sposób zapewniający ich utrzymanie w odpowiedniej kulturze rolnej, a także zapisy, zgodnie z którymi wszelkie zmiany sposobu użytkowania dzierżawionego gruntu winny być uzgodnione z wydzierżawiającym.
Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta