Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pingwiny i cassate zyskują na modzie na zdrową żywność

06 września 2016 | Życie Wielkopolski
Lody Pingwin – opatentowane w 1948 r. pierwsze polskie lody na patyku
źródło: materiały prasowe
Lody Pingwin – opatentowane w 1948 r. pierwsze polskie lody na patyku

Tradycyjne, rzemieślnicze, naturalne... Dzięki modzie na zdrowe żywienie takich określeń w witrynach lodziarni jest coraz więcej.

Zainteresowanie wyrobami wykonanymi na podstawie tradycyjnych receptur odczuwają również wielkopolscy producenci, którzy lody z naturalnych składników dostarczają do gastronomii i handlu detalicznego od lat.

Z Sycylii do Wielkopolski

Lody cassate swą nazwę i formę zawdzięczają charakterystycznemu ciastu - sycylijskiemu przekładańcowi o nazwie cassata. Samo słowo cassata często wywodzone jest od arabskiego qashatah, co oznacza miskę. Lody mają kształt półkuli uformowanej po wyjęciu z takiego właśnie naczynia.

Zawartość półkuli to lodowy przekładaniec smaków - śmietankowego, truskawkowego i czekoladowego, przełożonych mrożoną bitą śmietaną z bakaliami. Nazwa wersji bez smaku truskawkowego też brzmi sycylijsko: palermo.

Przez długie lata w Poznaniu czy Lesznie porcja „kasatów" była niemal obowiązkowym zwieńczeniem niedzielnych obiadów lub stałym punktem podwieczorków. Dziś nikt już nie pamięta, w jaki sposób pojawiły się w Wielkopolsce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10541

Wydanie: 10541

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament