Banki potraktowano restrykcyjnie
Krzysztof Pietraszkiewicz | Nie możemy sobie pozwolić na destabilizację sektora – mówi prezes Związku Banków Polskich.
Rz: Odetchnął pan z ulgą, że sektor bankowy najprawdopodobniej ominą najbardziej radykalne rozwiązania dotyczące frankowiczów?
Zasadnicza rozmowa, ważna dla stabilności sektora bankowego i finansów państwa, nadal jest przed nami. Na pewno nowe podejście, wyrażone w stanowisku Kancelarii Prezydenta, jak i propozycja przedstawiona przez prezesa NBP Adama Glapińskiego są efektem analizy ekonomicznej i prawnej, która mogła być przeprowadzona przez profesjonalne gremia bez klimatu typowego dla kampanii wyborczych.
O czym chcecie dyskutować?
Przede wszystkim powinny być przedstawione i dogłębnie przeanalizowane w rzeczowej atmosferze powody i przesłanki ewentualnej rozległej interwencji ustawowej. Rzetelnej oceny wymagają zgłoszone istotne wątpliwości natury prawnej dotyczące rozwiązań zaproponowanych przez Kancelarię. Trzeba się z tym zmierzyć. Chcielibyśmy uczynić wszystko, aby w sytuacji niepewności na rynkach międzynarodowych i niepewności dotyczącej bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w naszym kraju kolejne inicjatywy ingerujące w sektor bankowy nie stały się przyczyną obniżenia jego stabilności. Trzeba przecież pamiętać, że w sektorze doszło do drastycznego ograniczenia zdolności generowania wyniku i budowy funduszy własnych banków, co przekłada się wprost na ograniczenie zdolności finansowania rozwoju kraju. Stało się tak z powodu wielu obciążeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta