Okres pracy szczególnej potwierdzi tylko dokumentacja osobowa
Pracodawca osoby wnioskującej o emeryturę pomostową potwierdza okresy jej pracy szczególnej sprzed 2009 r. Podstawą nie jest tu dokumentacja płacowa.
Nasz pracownik niedługo spełni warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej i chce wystąpić do ZUS z wnioskiem o jej przyznanie. Czy musimy mu wystawić jakieś dokumenty, aby mógł się starać o to świadczenie? – pyta czytelnik.
W myśl art. 28 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 965 ze zm.; dalej ustawa) w zakresie postępowania w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio art. 114 i 116–128a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna).
Dodatkowe papiery
Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia. Od 1 stycznia 1999 r. każdy ubezpieczony ma bowiem indywidualne konto w ZUS.
Gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku dołącza odpowiednią dokumentację o okresach składkowych i nieskładkowych oraz o osiąganym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta