Jak leczyć efektywnie
- Chcemy być partnerem Ministerstwa Zdrowia w wypracowywaniu mechanizmów refundacyjnych ułatwiających dostęp do innowacyjnych terapii – mówi dyrektor zarządzająca Novartis Oncology w Europie Susanne Schaffert
Rzeczpospolira: Novartis zdecydował się na wprowadzenie nowego modelu sprzedaży leków dla pacjentów cierpiących m.in. na choroby rzadkie i ultrarzadkie – płatnik lub ubezpieczyciel mają płacić tylko wówczas, gdy lek zadziała. Dlaczego?
Susanne Schaffert: Z rosnącym uznaniem obserwujemy zmiany na polskim rynku ochrony zdrowia. Zarówno zapowiedź zwiększenia nakładów budżetowych do 6 proc. PKB, jak i wprowadzenie nieodpłatnych leków dla seniorów, to bardzo ważne kroki. Doceniamy także propozycje rozwiązań dotyczących rozszerzenia dostępności do terapii w chorobach rzadkich przez wprowadzenie ich do ustawy refundacyjnej. Uważamy to podejście za innowacyjne i rozumiemy, że jako przedstawiciele rynku farmaceutycznego powinniśmy być dla Ministerstwa Zdrowia partnerem w przeprowadzaniu tych zmian. W Novartis Oncology stawiamy to sobie za cel strategiczny.
Medycyna spersonalizowana wymaga nie tylko modyfikacji sposobu leczenia, ale i zmian w refundacji. Oferując modele płacenia oparte na efektach klinicznych, pracujemy nad tym, by efektywnie wydawać środki w systemie ochrony zdrowia. Kluczowe jest, by innowacyjność opierała się nie tylko na tworzeniu nowych terapii, ale także różnych modeli dzielenia ryzyka. Jednym z nich jest model „pay for performance", czyli opłaty za efektywność kliniczną.
Populacja światowa rośnie bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta