Czy zawsze zwracać za auto zastępcze
Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy zakładowi ubezpieczeń, który pokrył koszty najmu pojazdu zastępczego z ubezpieczenia assistance, przysługuje roszczenie regresowe o ten wydatek z polisy OC sprawcy wypadku.
Inaczej mówiąc, czy sprawca ma płacić za assistance poszkodowanego. Gdyby SN orzekł, że nie, mogłoby to podciąć rynek zastępczych aut. Dodatkowe ubezpieczenie tej usługi zapewne by zdrożało i niektórzy by z niej rezygnowali – wskazuje w zapytaniu do Sądu Najwyższego Sąd Okręgowy z Warszawy. Pyta, czy w takiej sytuacji ma zastosowanie art. 828 kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że z dniem zapłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową na nią przechodzi z mocy prawa roszczenie o odszkodowanie od sprawcy, w praktyce wystawcy polisy OC. A zatem, czy zasada refundowania wydatku obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta