Postępowanie przed sądami administracyjnymi
Odpowiedzi na skargę kasacyjną nie musi pisać radca prawny
Każde pismo strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym powinno zawierać m.in. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma.
Organ przegrał proces przez wojewódzkim sądem administracyjnym. Złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Została ona podpisana przez profesjonalnego pełnomocnika – radcę prawnego urzędu. Obywatel, którego dotyczyła sprawa, złożył odpowiedź na skargę kasacyjną. Podpisał się pod nią sam. Sąd przyjął jednak to pismo. Czy postąpił prawidłowo?
Tak. Przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa) wskazują, że skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez radcę prawnego lub adwokata. Wyjątki dotyczą m.in. prokuratora czy profesora nauk prawnych. Jednak brak analogicznego wymogu w przepisach dotyczących odpowiedzi na skargę kasacyjną.
W jednej ze spraw toczących się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (wyrok NSA z 28 czerwca 2005 r., FSK 1930/04) pełnomocnik składającego skargę kasacyjną przekonywał, że te przepisy powinny być zastosowane na zasadzie analogii i że również odpowiedź na skargę kasacyjną powinna być sporządzona przez profesjonalnego pełnomocnika. W tej sprawie tymczasem została ona podpisana przez dyrektora izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta