Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana nocna z 29 na 30 października będzie dłuższa i droższa

27 października 2016 | Praca i ZUS | Monika Wacikowska

Osoby, które na ostatni weekend października mają zaplanowaną nocną pracę, będą w niej o godzinę dłużej niż zwykle na tej zmianie. Choć powodem nie są tu szczególne potrzeby pracodawcy ani sytuacja awaryjna, będzie to dla pracowników praca nadliczbowa, za którą muszą otrzymać dodatkową rekompensatę.

W nocy z 29 na 30 października przestawiamy czas z letniego na zimowy. W tym celu o godzinie 3.00 zegarki przestawimy na godzinę 2.00. Ta jedyna doba w roku będzie zatem o pełną godzinę dłuższa – obejmie bowiem faktycznie nie 24, lecz 25 godzin. Czasokres od 2.00 do 3.00 w tę noc wystąpi dwa razy.

Osoby, którym pracodawca zaplanuje pracę na tę noc, przepracują jedną godzinę więcej niż normalnie trwa ich nocna zmiana. Jeśli obejmuje ona co do zasady 8 godzin, w tę noc będzie trwała 9, a gdy zawsze trwa 12 godzin, przedłuży się do 13 godzin.

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w trzyzmianowej organizacji czasu pracy ma na noc z 29 na 30 października zaplanowaną pracę w godzinach od 22.00 do 6.00. Zmiana ta, co do zasady, obejmuje 8 godzin pracy. Inaczej jednak będzie w noc, w którą zmienimy czas z letniego na zimowy. Ponieważ przestawiamy wówczas zegary z godziny 3.00 na 2.00, podwładny przepracuje 9 zamiast 8 godzin.

Przykład

Pracownik zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy w zmianowej organizacji czasu pracy, wykonuje swoje obowiązki w godzinach od 7.00 do 19.00 albo od 19.00 do 7.00. Na noc z 29 na 30 października ma zaplanowaną zmianę nocną. Ta zmiana obejmuje, co do zasady, 12 godzin pracy. W noc z 29 na 30 października, w którą zmienimy czas z letniego na zimowy, trwać jednak będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10585

Wydanie: 10585

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament