Podatnik sprzeda firmowy majątek i zapłaci PIT
Ex-przedsiębiorca zazwyczaj pozbywa się związanych z firmą składników majątku. Kwoty uzyskane z transakcji zawartych przed upływem sześciu lat są przychodem z działalności gospodarczej. Powinny zostać rozliczone według zasad, które przedsiębiorca stosował do opodatkowania firmowych dochodów.
Likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną wymaga podjęcia wielu działań określonych w ustawach podatkowych. Jednym z nich jest obowiązek sporządzenia tzw. remanentu likwidacyjnego, który swoim zakresem obejmuje pozostałe na dzień likwidacji składniki majątku uznawane za środki trwałe. Stosownie do art. 24 ust. 3a ustawy o PIT spis taki obejmuje m.in. ich wartość początkową, przyjętą metodę amortyzacji, a także sumę dokonanych przez podatnika odpisów amortyzacyjnych.
Wartości te są bardzo istotne, gdy po likwidacji działalności gospodarczej podatnik sprzedaje składnik majątku związany wcześniej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zazwyczaj przychody osiągane z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta