Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec umowy terminowej z członkiem zarządu trudno ustalić

27 października 2016 | Praca i ZUS | Bartosz Tomanek
Czas trwania kadencji i mandatu
źródło: Rzeczpospolita
Czas trwania kadencji i mandatu

Kodeks pracy przewiduje, że ograniczenia w zatrudnieniu na czas określony nie mają zastosowania m.in. do terminowej umowy o pracę zawartej w celu wykonania pracy przez okres kadencji. Odniesienie się do kadencji przysparza jednak problemów.

Rozumienie użytego w art. 251 § 4 pkt 3 k.p. pojęcia kadencji budzi wątpliwości wśród praktyków prawa pracy. Co do zasady, wiąże się ono głównie z dwoma obszarami prawnymi:

- z zatrudnieniem wykonywanym przez osobę, dla której podstawę prawną stosunku pracy stanowi akt wyboru na określoną funkcję publiczną lub społeczną, a także

- z zatrudnieniem członków zarządu w spółkach handlowych.

Praktyka wskazuje, że drugi z tych obszarów wymaga szerszej analizy. Niepewność w tym zakresie wynika z faktu, że kodeks spółek handlowych rozróżnia pojęcia kadencji i mandatu.

Istotne wątpliwości

W doktrynie prawa handlowego wskazuje się, że pod pojęciem kadencji należy rozumieć ustalony z góry okres, na jaki dana osoba zostaje powołana do zarządu. Natomiast pojęcie mandatu oznacza umocowanie do wykonywania funkcji członka zarządu. Kadencja kończy się z upływem określonego z góry czasu, natomiast mandat wygasa wraz z odbyciem się Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji danego członka zarządu.

Oznacza to, że okresy kadencji i mandatu nie muszą się pokrywać, a różnica między nimi może wynieść nawet 6 miesięcy >patrz wykres. W związku z tym powstaje pytanie – do kiedy trwa terminowe zatrudnienie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10585

Wydanie: 10585

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament