Koniec umowy terminowej z członkiem zarządu trudno ustalić
Kodeks pracy przewiduje, że ograniczenia w zatrudnieniu na czas określony nie mają zastosowania m.in. do terminowej umowy o pracę zawartej w celu wykonania pracy przez okres kadencji. Odniesienie się do kadencji przysparza jednak problemów.
Rozumienie użytego w art. 251 § 4 pkt 3 k.p. pojęcia kadencji budzi wątpliwości wśród praktyków prawa pracy. Co do zasady, wiąże się ono głównie z dwoma obszarami prawnymi:
- z zatrudnieniem wykonywanym przez osobę, dla której podstawę prawną stosunku pracy stanowi akt wyboru na określoną funkcję publiczną lub społeczną, a także
- z zatrudnieniem członków zarządu w spółkach handlowych.
Praktyka wskazuje, że drugi z tych obszarów wymaga szerszej analizy. Niepewność w tym zakresie wynika z faktu, że kodeks spółek handlowych rozróżnia pojęcia kadencji i mandatu.
Istotne wątpliwości
W doktrynie prawa handlowego wskazuje się, że pod pojęciem kadencji należy rozumieć ustalony z góry okres, na jaki dana osoba zostaje powołana do zarządu. Natomiast pojęcie mandatu oznacza umocowanie do wykonywania funkcji członka zarządu. Kadencja kończy się z upływem określonego z góry czasu, natomiast mandat wygasa wraz z odbyciem się Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji danego członka zarządu.
Oznacza to, że okresy kadencji i mandatu nie muszą się pokrywać, a różnica między nimi może wynieść nawet 6 miesięcy >patrz wykres. W związku z tym powstaje pytanie – do kiedy trwa terminowe zatrudnienie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta