Efekt zachęty można wykazać na dwa sposoby
Pracodawca wykonujący działalność gospodarczą nie otrzyma dofinansowania do wynagrodzenia podwładnego z niepełnosprawnością, jeśli we wniosku o wsparcie nie wykaże tzw. efektu zachęty metodą ilościową lub jakościową.
- Czy po 1 lipca 2016 r. nadal warunkiem otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia nowozatrudnionego pracownika niepełnosprawnego jest wykazanie na niego efektu zachęty? W której pozycji się go wykazuje po 1 lipca na wniosku Wn-D i załączniku INF-D-P?
Wykazywanie efektu zachęty nadal jest konieczne. Stosownie do art. 48a ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji), dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, o którym mowa w art. 26a tej ustawy, stanowiące pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), jest udzielane zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DzUrz UE L 187 z 26 czerwca 2014 r., str. 1). W myśl art. 59 tego rozporządzenia ma ono zastosowanie do pomocy publicznej udzielanej po 1 stycznia 2015 r. W odniesieniu do dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych należy je zatem stosować począwszy od dofinansowania należnego za styczeń 2015 r. Jednym z warunków udzielenia pomocy, o której mowa w tym rozporządzeniu, jest wykazanie, że pomoc wywołuje efekt zachęty.
Efekt zachęty można wykazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta