Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Natychmiastowe odwołanie dyrektora szkoły to ostateczność

27 października 2016 | Praca i ZUS | Robert Wechman

Szczególnie uzasadniony przypadek, który pozwala na odwołanie nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, nie może być interpretowany rozszerzająco. Odwołanie dyrektora w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność natychmiastowego przerwania wykonywania funkcji dyrektora z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego i dalszego funkcjonowania szkoły.

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 12 lipca 2016 r. (I OSK 787/16).

Zgodnie z art. 38 ust. 1 pkt 2 organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może odwołać tego nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Wspomniany przepis był podstawą wydanego w lutym 2015 r. przez burmistrza zarządzenia w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, wskazał, że przyczyną odwołania dyrektora są niezadowalające i pogarszające się wyniki kształcenia w kierowanej przez niego szkole. W ocenie burmistrza, dalsze kierowanie szkołą przez dyrektora miało stanowić istotne zagrożenie dla osiągnięcia celów szkoły oraz prowadzić do destabilizacji jej funkcjonowania w zakresie zadań dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych.

Dyrektor nie zgodził się z oceną burmistrza i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10585

Wydanie: 10585

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament