Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba płacić podatek od jedzenia na koszt szefa

27 października 2016 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Pracownika, który w czasie podróży służbowej wyda na wyżywienie więcej niż 30 zł, firma musi opodatkować. Potwierdzają to ostatnio sądy.

Zła wiadomość dla firm, które wysyłają swoich pracowników w delegacje. Sądy coraz częściej przyznają rację fiskusowi w sprawie rozliczania zwracanych za jedzenie wydatków.

– Skarbówka twierdzi, że pracodawca musi potrącać podatek od kosztów, które przekraczają dietę. O to nietrudno, bo na wyjazdy służbowe na terenie kraju przysługuje tylko 30 zł na dobę (wysokość diety za dobę podróży zagranicznej zależy od tego, do którego kraju jedziemy) – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy w kancelarii TuboTax. – Przez to jest dużo sporów, a księgowi ciągle mają problemy z rozliczeniem służbowych wyjazdów. Na dodatek orzecznictwo jest niejednolite, choć trzeba przyznać, że ostatnio sądy częściej przyznają rację fiskusowi – dodaje ekspert.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10585

Wydanie: 10585

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament