O broni i polityce
Już na starcie konferencji wymianę opinii na temat wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa zdominowały sprawy przemysłu zbrojeniowego i obronnych technologii.
zbigniew lentowicz
W dyskusjach podczas serii wyjątkowo w tym roku dynamicznie moderowanych konferencji i spotkań zatytułowanych „Security Beyond the Horizon", z udziałem przedstawicieli firm zbrojeniowych, wojskowych ekspertów i przedstawicieli administracji rządowej uczestniczyli menedżerowie i konstruktorzy czołowych koncernów, takich jak BAE System, Lockheed Martin, Raytheon, Thyssen Krupp Marine Systems, Saab, Kongsberg czy izraelski Rafael, a także rodzimy czempion – Polska Grupa Zbrojeniowa.
Z możliwości prezentacji swoich dokonań podczas Forum ku ogólnemu zaskoczeniu zrezygnowały tym razem francuskie koncerny. W kuluarach spekulowano, że ma to związek z niekorzystnymi dla zbrojeniowych spółek Republiki decyzjami polskiego MON, dotyczącymi zakupów caracali i innego wojskowego wyposażenia, których byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach.
A więc bez udziału Airbusa, Thalesa, okrętowej korporacji DCNS czy rakietowej grupy MBDA o swoich ofertach dla unowocześniającej się polskiej armii i przyszłościowych technologiach, które próbują odpowiedzieć na zmieniające się zagrożenia – mówili ich konkurenci.
Brytyjski gigant BAE Systems w tym roku skupił się na promowaniu własnych technologii w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, coraz zresztą skuteczniej wprowadzanych w Polsce, także w sektorze cywilnym (przydatnych m.in. w tropienie nadużyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta