Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oznacza pojęcie działki sąsiedniej na analizowanym obszarze

18 stycznia 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

To, że w sąsiedztwie działa zakład usługowy nie oznacza jeszcze, że może powstać obok kolejny.

Przedsiębiorca Marek. L. postanowił zaadaptować budynek gospodarczy na warsztat ślusarski. Wystąpił do burmistrza o wydanie warunków zabudowy i otrzymał je bez problemu. Pomysł nie spodobał się natomiast Irenie Z., jego sąsiadce. Wystąpiła do samorządowego kolegium odwoławczego o unieważnienie warunków.

To samowola przecież

W skardze podniosła, że Marek L. samowolnie zmienił sposób użytkowania budynku gospodarczego na usługowy. Jego inwestycja nie nawiązuje do sąsiedniej zabudowy, czyli nie spełnia zasady dobrego sąsiedztwa. W najbliższej okolicy nie ma zakładów usługowych, są tylko domy jednorodzinne.

SKO nie podzieliło zarzutów odwołania i utrzymało decyzję w mocy. Jego zdaniem ze względu na rodzaj inwestycji nie jest celowe określenie wymagań dotyczących linii zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu, szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki oraz geometrii dachu, o których mówi § 1 pkt 1–5 rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem SKO...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament