Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsięwzięcie deweloperskie podlega testom na utratę wartości

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Maciej Krokosiński
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Spółka musi ocenić, czy zachodzą przesłanki utworzenia na dzień bilansowy odpisu aktualizującego dla biurowca będącego w trakcie budowy. Istotne jest, czy zalicza go do zapasów, czy inwestycji, oraz jaki model wyceny przyjęła.

- Spółka „Deweloper 4" jest aktywnym graczem na rynku deweloperów budynków biurowych. Na 31 grudnia 2016 r. spółka jest w trakcie realizacji dwóch inwestycji o charakterze deweloperskim. Są to:

– budynek biurowy X realizowany z zamiarem komercjalizacji, jak najszybszej sprzedaży na rynku pierwotnym w celu realizacji „zysku dewelopera", który jest klasyfikowany do kategorii zapasów;

– budynek biurowy Y realizowany z zamiarem komercjalizacji i czerpania korzyści z tytułu wynajmu w perspektywie średnioterminowej prowadzącej do wzrostu jego wartości, a następnie sprzedaży, który jest klasyfikowany jako nieruchomość inwestycyjna.

Budynki X i Y oraz grunty, na których są posadowione, są wyłączną własnością spółki „Deweloper 4".

Wartość księgowa budynku X (poniesione do tej pory nakłady wraz z kosztami finansowymi, które można skapitalizować) wynosi 215 000 000 zł. Wartość godziwa identycznego budynku jak budynek X z powierzchnią biurową wynajętą na poziomie rynkowym wynosi 350 000 000 zł. Koszty sprzedaży budynku wynoszą 2 proc. ceny sprzedaży. Do ukończenia inwestycji spółka musi ponieść jeszcze nakłady w wysokości 170 000 000 zł. Marża przewidywana przez kierownictwo do uzyskania na sprzedaży budynku X powinna wynieść 15 proc.

Wartość księgowa budynku Y (poniesione do tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament