Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłata za pasmo radiowe do rozliczenia w dacie przelewu

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Faktyczny moment ujęcia zapisu w księgach rachunkowych nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na jego sklasyfikowaniu jako kosztu.

We wniosku spółka wyjaśniła, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje, w których zarezerwował na jej rzecz pasma radiowe. W związku z tym uiściła jednorazowe opłaty za rezerwację częstotliwości radiowych. Opłaty te zostały zaewidencjonowane w księgach rachunkowych w czerwcu 2013 r. w pozycji aktywów trwałych. We wrześniu 2013 r. zostały rozpoznane dla celów bilansowych jako wartości niematerialne i prawne.

Podatniczka zapytała czy będzie mogła zaliczyć takie opłaty do kosztów uzyskania przychodów w dacie wykonania przelewów bankowych.

Fiskus przypomniał, że za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień, na który ujęto go w księgach rachunkowych, tj. zaksięgowano w korespondencji z odpowiadającym mu zobowiązaniem. Dzień ten należy rozumieć jako dzień (okres), do którego dany wydatek został przypisany w księgach rachunkowych spółki na podstawie treści otrzymanej faktury. W związku z tym, zdaniem organu, ujęcie podatkowe kosztu uzależnione jest, co do zasady, od ujęcia danego kosztu w księgach rachunkowych. Dotyczy to również sytuacji, gdy koszt wprowadzany jest do ksiąg w innej dacie niż data otrzymania faktury.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament