Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak legalnie pozbyć się drzewa

18 stycznia 2017 | Sport | Renata Krupa-Dąbrowska
Właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą.
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Rzeczpospolita
Właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą.

Nie ma już zezwoleń na wycinkę drzew na prywatnej posesji. Wciąż jednak są one potrzebne w wypadku tych firmowych.

Od Nowego Roku zmieniły się zasady wycinki drzew na firmowych działkach oraz prywatnych posesjach. A to za sprawą nowelizacji ustawy z 16 grudnia 2016 r. o ochronie przyrody (DzU z 30 grudnia 2016 r., poz. 2249).

Przepisy nie są precyzyjne i w praktyce właściciele nieruchomości czy ich zarządcy oraz sami urzędnicy mają sporo problemów interpretacyjnych.

Na prywatne cele

Obecnie właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. Mówi o tym art. 83f ust. 3a ustawy o ochronie przyrody.

Z przepisów nie wynika jednak wprost, czy z obowiązku uzyskania zezwolenia zwolnione są również wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz rolnicy. Większość urzędów, tak jak Urząd Miasta w Krakowie, uważają, że te dwa pierwsze podmioty powinny ubiegać się o zezwolenie na wycinkę. Natomiast generalnie rolnicy powinni się o nie starać dopiero, gdy wycinka jest związana z prowadzeniem gospodarstwa. Od 1 stycznia zwolnione z zezwolenia jest wykarczowanie gruntu, który do tej pory leżał odłogiem, pod działalność rolniczą. W związku jednak z tymi wątpliwościami wspólnota, spółdzielnia lub rolnik, zanim zdecydują się na wycinkę, powinni zasięgnąć języka w swoim urzędzie i dowiedzieć się, jak tam interpretują przepisy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament