Rabat nie musi być pieniężny
Otrzymane za darmo dodatkowe towary, jako bonus za określony poziom zakupów, nie są nieodpłatnym świadczeniem. Nie podwyższą więc podstawy opodatkowania.
- Jesteśmy spółką handlową. Przy zakupach 1000 sztuk artykułu od jednego z dostawców dostajemy 100 sztuk gratis. Jak mamy wycenić otrzymane towary? Czy możemy je sprzedawać? Czy taki rodzaj otrzymanych towarów jest dla nas przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń? – pyta czytelnik.
Otrzymane przez spółkę towary są rabatem towarowym, inaczej nazywanym naturalnym. Jest to praktyka często stosowana w działalności handlowej. Ma za zadanie uatrakcyjnić ofertę sprzedaży i zachęcić kupujących do kolejnych zakupów u sprzedawcy, a w konsekwencji w przyszłości spowodować zwiększenie przychodów.
Rabat naturalny traktowany jest jako szczególna forma obniżki ceny za zakupiony towar. Otrzymanie towarów w ten sposób nie jest przychodem podatkowym, ponieważ nie jest to przychód z nieodpłatnych świadczeń. Z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia, gdy powstaje przysporzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta