Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zostały dwa dni na zmianę formy opodatkowania

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Maja Fabrowska
źródło: Rzeczpospolita

20 stycznia mija termin zgłoszenia w urzędzie skarbowym zmiany sposobu rozliczeń z fiskusem w 2017 r. przez przedsiębiorców, którzy kontynuują prowadzenie działalności.

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą może wybrać jedną z czterech form opodatkowania firmowych dochodów. Są to:

- skala podatkowa,

- podatek liniowy,

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

- karta podatkowa.

Rozmiar i profil działalności

Możliwość stosowania poszczególnych form rozliczania się z fiskusem jest uzależniona od różnych czynników (np. rodzaju działalności, wysokości przychodu i kosztów uzyskania przychodów), a jej wybór wiąże się z obowiązkami określonymi w przepisach.

Formę opodatkowania, na podstawie której przedsiębiorca będzie się rozliczał z fiskusem w 2017 r., wybiera się do 20 stycznia 2017 r. lub – w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku – do dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG, składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (druk CEIDG 1 – pole 18). Jeśli podatnik spóźni się z tym wyborem, to będzie się rozliczał na zasadach ogólnych (czyli według skali PIT, ze stawkami 18 i 32 proc.).

Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić zasady opodatkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament