Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje w 2017 roku, czyli czas na inwestycje w firmach

18 stycznia 2017 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Na lata 2014–2020 przewidziano dotacje dla kluczowych inwestycji, czyli powiększania i budowy nowych zakładów produkcyjnych, wprowadzania w nich nowoczesnych maszyn, urządzeń, wreszcie wdrażania procesów wytwórczych, technologii i automatyzacji. Michał Kołtuniak

Środki unijne trafiają do przedsiębiorców w postaci bezzwrotnych dotacji lub poprzez instrumenty zwrotne (pożyczki, poręczenia, gwarancje). W szczególności te pierwsze mają finansować najbardziej zaawansowane projekty, związane z dynamicznym rozwojem firm, wprowadzaniem zaawansowanych technologii, procesów i w ogóle szeroko rozumianych innowacji. Bardzo dużo uwagi przykłada się do projektów związanych z prowadzeniem i wykorzystywaniem wyników prac badawczych oraz rozwojowych (eksperymentalne prace rozwojowe).

Jednak nie oznacza to, że w okresie 2014–2020 nie przewidziano dotacji dla bardziej „klasycznych" inwestycji, które mogą kojarzyć się z pracami budowlanymi, czyli powiększaniem i budową nowych zakładów produkcyjnych, wprowadzaniem w nich nowych maszyn, urządzeń, wreszcie wdrażaniem nowych procesów i technologii. I przedsiębiorcy mogą sięgać po dofinansowanie na realizację takich inwestycji, szukając wsparcia w programach regionalnych.

Podobieństwa i różnice

Pamiętając o różnorodności programów regionalnych, można stwierdzić, że pomoc na podnoszenie konkurencyjności mikro, małych i średnich firm poprzez inwestycje została przewidziana we wszystkich województwach. Jeżeli szukać podobieństw, to jej celem jest doprowadzić do wzmocnienia pozycji przedsiębiorstw poprzez wdrażanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament