Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi kres epoki wiecznych wójtów

18 stycznia 2017 | Prawo | Michał Cyrankiewicz

Ograniczenie liczby kadencji włodarzy miast i gmin może zostać wprowadzone, ale tylko na przyszłość – oceniają prawnicy i politycy.

michał cyrankiewicz

Zapowiadana przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego limitacja liczby kadencji wójta, burmistrza prezydenta może stać się faktem. Pomysł ten popiera bowiem nie tylko cichy koalicjant PiS (Klub Kukiz'15). Nie sprzeciwiają się mu również najważniejsze kluby opozycyjne: Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Zdecydowanym przeciwnikiem tego rozwiązania pozostaje PSL.

Prawo nie działa wstecz

– Ograniczenie liczby kadencji wójtów to bardzo dobry pomysł – mówi Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Najlepsi krakowscy prezydenci byli dwukadencyjni i teraz mają pomniki – dodaje. Ekspert zastrzega jednak, że takie reguły można wprowadzić tylko na przyszłość. – Rozwiązanie zakazujące reelekcji tym, którzy w 2018 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament