Zdemilitaryzować Królewiec
Polska powinna zgłosić postulat zmiany charakteru rosyjskiej eksklawy.
Zmieniająca się dynamicznie sytuacja geopolityczna, zagadka, jaką stanowi wschodnio- i środkowoeuropejska polityka Donalda Trumpa, a także narastające sygnały słabnącej solidarności atlantyckiej w Europie wymagają przemyślanych reakcji Rzeczypospolitej.
Nadzieje na obronę ze strony naszych sprzymierzeńców nie mogą w niczym uchylać naszej narodowej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju i naszej samodzielnej inicjatywy na forum NATO. Polska musi mieć agendę interesów i postulatów zarówno na wypadek rosnącego napięcia między Zachodem a Rosją, jak i na wypadek powtórki z obamowskiego odprężenia.
Wsparcie za wsparcie
Solidny fundament naszej pozycji wobec Amerykanów stanowi ciągle nasze zaangażowanie w Iraku i w Afganistanie, jak i fakt, że należymy do niewielu państw sojuszu wywiązujących się z obowiązku nakładów 2 proc. dochodu narodowego na obronę. Tym bardziej mamy prawo być współkonstruktorem, a nie jedynie konsumentem bezpieczeństwa.
Przyjęcie państw bałtyckich do NATO odsunęło na wschód polityczne granice Zachodu, zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo. Zaangażowanie w Iraku (mimo wszystkich konsekwencji tej wojny, których dziś jesteśmy świadomi) było zrozumiałą odpowiedzią na podtrzymanie amerykańskiej solidarności z bezpieczeństwem Europy Środkowej, mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta