Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do 2016 r. firmy musiały korygować koszty wstecz

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka

Korekta kosztów podatkowych dla potrzeb podatku dochodowego może dotyczyć jedynie okresu rozliczeniowego, w którym je wykazano w kwocie zawyżonej.

We wniosku o interpretację spółka podała, że zajmuje się wykonywaniem usług budowlanych na zlecenie oraz sprzedażą materiałów budowlanych. Na potrzeby działalności nabywa materiały oraz wiele różnych usług i towarów.

Podatniczka wyjaśniła, że w trakcie roku podatkowego, a także po jego upływie, za zgodą kontrahentów zwraca nabyte, ale niewykorzystane materiały. Są one dokumentowane przez sprzedawców fakturami VAT korygującymi ewidencjonowanymi przez spółkę w ewidencjach prowadzonych dla celów VAT. Ponadto, na podstawie złożonych reklamacji oraz upustów zdarza się, że kontrahenci (sprzedawcy) zmniejszają należności z tytułu nabytych przez spółkę usług pośrednio i bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz z tytułu nabycia energii elektrycznej. Zmniejszenia te są robione także po upływie roku podatkowego.

Firma zapytała, w którym miesiącu lub roku podatkowym musi pomniejszyć koszty uzyskania przychodu w przypadku opisanych zwrotów dla kontrahentów. Konkretnie chodziło o to czy powinna to robić w roku podatkowym lub miesiącu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament