Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zerowy VAT do zaliczki na eksport

18 stycznia 2017 | Ekspert księgowego | Piotr Wilczyński

Podatnik zastosuje zero proc. stawkę do zaliczki otrzymanej na dostawy eksportowe, pomimo że termin wywozu z do państwa trzeciego może przekroczyć dwa miesiące, gdyż opóźnienie dostawy uzasadnione jest specyfiką jej realizacji.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 31 października 2016 r. (IPPP3/4512-584/16-2/KT).

Spółka prowadzi działalność, której przedmiotem jest produkcja leków, preparatów i substancji farmaceutycznych. Zawarła z kontrahentem umowę na dostawę i dystrybucję czynnej insuliny ludzkiej. Kontrahent będzie korzystał z możliwości magazynowania zakupionej partii produktu w magazynie spółki, ponieważ z uwagi na specyficzne wymogi dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków transportu produktu jednorazowy wywóz nie będzie możliwy. Wywóz musi się odbywać w warunkach zapewniających utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności oraz w krótkim czasie – transport nie może trwać dłużej niż kilkadziesiąt godzin.

13 czerwca 2016 r. kontrahent wpłacił zaliczkę na poczet dostaw produktu do krajów trzecich, w kwocie stanowiącej równowartość 100 kg produktu. 28  czerwca 2016 r. kontrahent złożył pierwsze zamówienie na 50 kg produktu, który jest magazynowany i przygotowywany do wysyłki. Towar będzie wysyłany partiami od sierpnia 2016 r. Spółka udokumentowała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament