Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wizerunkowa nijakość Schetyny jest jego atutem

18 stycznia 2017 | Kraj | Marek Migalski
Najtrudniejszym przeciwnikiem dla Jarosława Kaczyńskiego jest bezbarwny na tle innych liderów opozycji szef PO – Grzegorz Schetyna.
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Najtrudniejszym przeciwnikiem dla Jarosława Kaczyńskiego jest bezbarwny na tle innych liderów opozycji szef PO – Grzegorz Schetyna.

Dlaczego tylko Platforma Obywatelska może skutecznie stawić czoła PiS?

W Polsce zazwyczaj władzę się traciło, a nie się ją zdobywało. Wpadała w ręce opozycji nie dlatego, że ta była taka dobra, ale raczej dlatego, że rządzący okazywali się marni i parciani. Nie oznacza to jednak, że jakość partii opozycyjnych zupełnie nie miała wpływu na to, jakie wpadki zaliczał rząd i z jakimi problemami musiał się borykać. Część bowiem kłód, na których wywracały się poszczególne gabinety, była rzucana im pod nogi przez liderów obozu przeciwnego. Nie przeceniając więc roli opozycji w obalaniu władzy, nie można całkowicie zignorować jej znaczenia w przejmowaniu rządów.

Wymarzona opozycja

Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jaka opozycja byłaby dziś dla PiS najbardziej kłopotliwa i jakiej na pewno nie życzyłby sobie Jarosław Kaczyński. Jednak by sensownie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie, należy najpierw wskazać tych, którzy dla „dobrej zmiany" byliby przeciwnikami idealnymi.

W tym kontekście jawią się najbardziej nazwiska Petru i Kijowskiego. Ten pierwszy, pomijając już wyprawę na Maderę, serię zabawnych wpadek i brak doświadczenia politycznego, jest dla PiS konkurentem wprost wymarzonym, bowiem buduje swoją partię na ograniczonym i niszowym – w istocie – w Polsce liberalnym komunikacie wyborczym. Zwolenników jego wizji państwa, gospodarki i polityki jest w naszym kraju co najwyżej kilkanaście procent. Tacy po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament