Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stadiony za ropę

18 stycznia 2017 | Sport | Piotr Żelazny
W Gabonie na budowie.
źródło: AFP
W Gabonie na budowie.

W Gabonie trwa Puchar Narodów Afryki. Wszystkie stadiony zbudowali Chińczycy za swoje pieniądze. W zamian zdobywają wpływy i surowce.

Rozgrywki toczą się przy pustych trybunach, gdyż opozycyjnie nastawione do prezydenta kraju Alego Bongo ugrupowania wezwały do bojkotu turnieju. W Gabonie ludzie wyszli na ulice po wyborach w sierpniu 2016 roku, które wedle wszystkich oprócz zwycięzcy były sfałszowane. Doszło do starć z policją, podpalono budynek parlamentu w stolicy Gabonu – Libreville.

Podczas ceremonii otwarcia realizatorzy telewizyjni stanęli przed wyzwaniem, jak pokazywać uroczystość, aby widzowie nie zorientowali się, że stadion świeci pustkami.

40-tysięczny Stade d'Angondjé został wybudowany w 2011 roku, na Puchar Narodów Afryki, który Gabon organizował wspólnie z Gwineą Równikową. Obiekt zaprojektował i wybudował jeden z największych chińskich (państwowych) deweloperów – Shanghai Construction Group. Budowa została sfinansowana przez chiński rząd....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament