Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek liniowy uprości system fiskalny

18 stycznia 2017 | Kraj | Sławomir Horbaczewski
Orędownikiem wprowadzenia podatku liniowego był Donald Tusk, jednak PO nie zrealizowała tego postulatu.
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Rzeczpospolita
Orędownikiem wprowadzenia podatku liniowego był Donald Tusk, jednak PO nie zrealizowała tego postulatu.

Jakie stawki PIT i CIT są optymalne dla przedsiębiorców.

Polski system podatkowy, zbyt skomplikowany, jest niewydolny. Kolejne zmiany i nakładające się na siebie modyfikacje przepisów podatkowych stworzyły środowisko prawne, w którym uczciwi podatnicy (osoby fizyczne i przedsiębiorcy) nie są w stanie funkcjonować bez polegania na doradcach podatkowych – jednej z niewielu grup zawodowych korzystających na ułomności systemu podatkowego.

Kolejną grupą, która czuje się wyśmienicie w gąszczu reguł i wyjątków, które często są ze sobą sprzeczne lub wykluczają się nawzajem, są przestępcy gospodarczy – oni nie obawiają się kontroli skarbowej w długim okresie, ponieważ ich horyzont działań jest krótkoterminowy i nastawiony na wykorzystanie możliwości dostarczanych przez złe prawo i nieefektywny system urzędniczy.

Taki stan rzeczy stanowi jedną z najważniejszych barier rozwoju przedsiębiorczości, w szczególności tej małej i średniej, której w przeciwieństwie do wielkich korporacji nie stać na usługi najlepszych doradców podatkowych częstokroć w przeszłości zaangażowanych w tworzenie przepisów podatkowych. Ponadto społeczeństwo jest przekonane, że podatki w Polsce są niesprawiedliwe i płacą je tylko ci, których nie stać na doradców pomagających w ich niepłaceniu, co powoduje destrukcyjny brak zaufania do państwa i wyobcowanie obywateli. Ważna jest również czysta kalkulacja efektywności aparatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10652

Wydanie: 10652

Spis treści
Zamów abonament