Odmowa sprostowania świadectwa pracy jest dotkliwie karana
Pracodawcy, który nie chce wydać nowego świadectwa pracy, mimo że zapadł w tej sprawie wyrok, grozi grzywna do 10 tys. złotych. Na wypadek jej nieściągnięcia, sąd przelicza ją na pobyt w areszcie.
Świadectwo pracy to podstawowy dokument zawierający informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych w kolejnych miejscach zatrudnienia. Zasady jego wydawania i prostowania określa kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki socjalnej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (DzU z 2016 r., poz. 2292).
Pracownik, który otrzymał wadliwe świadectwo pracy, może w ciągu 7 dni od otrzymania tego dokumentu wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie. Pracodawca ma obowiązek pouczyć go o tym uprawnieniu w treści świadectwa.
Jeśli firma nie uwzględnieni wniosku pracownika i odmówi sprostowania, musi go o tym zawiadomić – na piśmie lub elektronicznie – w terminie 7 dni od dnia wpływu podania (§ 7 ust. 1 ww. rozporządzenia). Pracownik ma wówczas prawo wystąpić z żądaniem sprostowania dokumentu do sądu pracy. Pozew może złożyć w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie.
Pracownik może wystąpić z powództwem o sprostowanie świadectwa także wtedy, gdy nie otrzyma od pracodawcy żadnej odpowiedzi w powyższym terminie.
Obowiązek w wyroku
W razie uwzględnienia przez sąd powództwa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta