Nowa inicjatywa samorządów: marszałkowski budżet obywatelski
Budżety obywatelskie, cieszące się dużą popularnością wśród Polaków, do tej pory były domeną samorządów lokalnych. Władze województw: opolskiego i małopolskiego zdecydowały o wprowadzeniu ich regionalnych odpowiedników.
Jeśli szukać jednego, wspólnego trendu, który rozwija się we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego w Europie to bez wątpienia jest to rewolucja partycypacyjna. Polega ona na stałym i systematycznym wprowadzaniu narzędzi, które służą włączaniu mieszkańców wspólnot lokalnych w proces podejmowania decyzji oraz realizacji zadań publicznych. Jednym z nich i zarazem najbardziej popularnym jest budżet obywatelski (partycypacyjny). Polega on na przekazaniu mieszkańcom decyzji co do sposobu wydatkowania pewnej puli środków publicznych na sprawy najistotniejsze z ich perspektywy.
Dotychczasowe doświadczenia
Budżety obywatelskie należy traktować jako jedno z narzędzi, które umożliwiają mieszkańcom zaangażowanie się w działania samorządów. Skuteczne zwiększenie partycypacji wymaga bowiem stosowania dodatkowych narzędzi takich jak np. regulaminy konsultacji społecznych, plany pracy z organizacjami pozarządowymi, czy też wzmacnianiu roli jednostek pomocniczych (sołectw, osiedli i dzielnic). Z całą pewnością jednak budżety obywatelskie są narzędziem cieszącym się największą popularnością. Do tej pory były one wprowadzane na poziomie samorządu lokalnego w całym kraju i można z pewnym przekonaniem powiedzieć, że na trwałe wpisały się w praktykę funkcjonowania wielu miast.
Co więcej, ich mobilizacyjny efekt i pozytywne przyjęcie ze strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta