Rynek druku 3D rośnie jak na drożdżach
Innowacyjna technologia zrewolucjonizuje kolejne gałęzie przemysłu michał duszczyk
Druk przestrzenny to obecnie jedna z najbardziej przyszłościowych gałęzi przemysłu. I choć branża ta wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju, to oferowane przez nią innowacyjne zastosowania drukarek znajdują coraz więcej odbiorców.
Popyt na urządzenia 3D dynamicznie rośnie. Dane firmy badawczej Gartner wskazują, że w 2016 r. światowy rynek druku 3D mógł skoczyć nawet o ponad 100 proc. Z kolei szacunki firmy Context są bardziej ostrożne i mówią o wyhamowaniu dynamiki do 25 proc.
Większość ekspertów nie ukrywa jednak, że technologia jest bardzo przyszłościowa. Prognozują, że w 2020 r. blisko 65 proc. firm wytwarzających pojedyncze przedmioty – np. auta, meble, naczynia czy komputery – będzie używać druku 3D do produkcji podzespołów.
Według nawet pesymistycznych założeń rynek ten w najbliższych latach będzie się rozwijał w tempie ponad 30 proc. rocznie. Analitycy CTA (Consumer Technology Association) i UPS spodziewają się, że średnioroczny wzrost w ciągu paru lat sięgnie około 50 proc. Już dziś wartość tego rynku – w zależności od źródła – ocenia się na 5–7 mld dol., a jak szacuje w jednym ze swoich raportów firma doradcza Deloitte, do 2020 r. może on już sięgnąć ponad 20 mld dol.
Cieszyć może więc fakt, że na tak perspektywicznym rynku coraz lepiej radzą sobie polskie firmy. Rodzime...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta