Zamówienia publiczne: kiedy można odrzucić ofertę ze względu na jej treść
Nie można stawiać zarzutów niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia w zakresie zobowiązań, które w ofercie nie zostały wyrażone.
Według art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych oferty, których treść jest niezgodna z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej „SIWZ"), podlegają odrzuceniu. Jest to nie tylko jedna z najważniejszych norm ustawowych, ale również najczęstsza podstawa prawna zarzutów formułowanych w odwołaniach wnoszonych do Krajowej Izby Odwoławczej. I jakkolwiek interpretacja ww. przepisu znajduje oparcie w licznym orzecznictwie i doktrynie, to jednak ciągle w praktyce jego stosowania występują problemy związane nie tylko ze specyfiką i komplikacją danego stanu faktycznego, ale również odnoszące się do kwestii bardziej ogólnych i tak fundamentalnych, jak rozumienie pojęcia „treść oferty".
Przykładu na powyższe dostarcza uzasadnienie wyroku KIO z 22 grudnia 2016, sygn. akt. KIO 2225/16, KIO 2226/16, KIO 2229/16, KIO 2230/16. W postępowaniu przetargowym, którego dotyczyło ww. orzeczenie, zamawiano wykonanie opisanych w SIWZ robót budowlanych. Przy czym zamawiający nie wymagał opisywania w ofercie przy pomocy jakich metod i środków wykonawcy zrealizują przedmiot zamówienia. Treść oferty sprowadzała się więc w tym przypadku do prostego zobowiązania do wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z opisanymi w dokumentach przetargowych wymaganiami zamawiającego wraz z podaniem żądanej ceny, a bez opisywania w ofercie w jaki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta