Nadzór nad majątkiem państwowym wymaga kwalifikacji
Kandydaci na członków organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa składają egzamin przed komisją wyznaczoną przez prezesa Rady Ministrów. Od 23 lutego obowiązuje rozporządzenie określające regulamin takich egzaminów i wysokość opłaty za egzamin.
W ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym (dalej u.m.p.), która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., ustalono m.in. wymagania jakie muszą spełniać kandydaci na członka organu nadzorczego (np. rady nadzorczej, komisji rewizyjnej) spółki wskazani, w ramach wykonywania praw z akcji, przez Skarb Państwa albo państwową osobę prawną (art. 19 ust. 1 u.m.p.). Wymagania te stosuje się odpowiednio do kandydata na członka organu nadzorczego państwowej osoby prawnej (np. przedsiębiorstwa państwowego). Do kwalifikacji, jakie powinni posiadać kandydaci na członka organu nadzorczego, zaliczono m.in. złożenie egzaminu przed komisją egzaminacyjną wyznaczoną przez prezesa Rady Ministrów. Taki egzamin nie musi być jednak składany przez wszystkich kandydatów. Nie muszą zdawać go np. osoby posiadające tytuł zawodowy radcy prawnego, adwokata, biegłego rewidenta, czy doradcy podatkowego. Należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta